Sedef. Bu ölümcül otoimmün hastalıktan nasıl kurtulursunuz? Önde gelen Türk dermatoloji uzmanıyla röportaj! Skip to main content

Sedef. Bu ölümcül otoimmün hastalıktan nasıl kurtulursunuz? Önde gelen Türk dermatoloji uzmanıyla röportaj!

Editörün Notu: Sedef en yaygın cilt hastalıklarından biri olup, bu istatistikler ve epidemiyolojik araştırmalarla doğrulanmaktadır. Tüm dünyada yaklaşık 250 milyon kişinin sedef hastası olduğu bildirilmektedir. Ülkemizde ise bu rakam yaklaşık 1 milyon kişidir. Sedef, ciddi ve hayatı tehdit eden bir otoimmün hastalıktır. Bu hastalığın Türkiye'de tedavisiyle ilgili konuları ve hastaların beklentilerini, Cildiye Vakfı Kliniği Baş Operasyon Sorumlusu, Dermatoloji alanında Kurul Sertifikasına sahip Erhan Kimençe ile ele aldık.

Merhaba Erhan Bey. Öncelikle şunu sormak istiyorum; sedef gerçekten söylendiği kadar tehlikeli bir hastalık mı?

Bildiğiniz gibi, ben "Sedef. Mücadele stratejisi" adında bir monograf yazdım; dolayısıyla, bütün gün hastalığın tehlikeleri hakkında konuşabilirim. Ama mümkün olduğunca kısa anlatacağım. Şu anda sedef gerçekten en tehlikeli cilt hastalığı. Kişinin fiziksel görünümünü bozarak hayatı daha zorlaştırmasının yanında, çeşitli komplikasyonlara da yol açıyor. Her şey göz önünde bulundurulduğunda, hastalık bir insanın hayatını %20 - %30 oranında kısaltmaktadır. Bu, sedef hastası olanların 15-20 sene daha az yaşamaları anlamına gelir.
Sedef neredeyse her zaman kendisine eşlik eden başka hastalıklara yol açar. Bu duruma komorbid patoloji adı verilir. Sedef hastalarında aterosklerotik kardiyovasküler hastalık, inme, primer hipertansiyon, dislipidemi, diyabet ve Chron hastalığı gelişme riski normalin 2-3 kat üstündedir.
Neden bahsettiğimi daha iyi anlamanız için, Kuruluşumuzdaki hekimler tarafından çekilen şu fotoğraflara bakın:
26 yaşındaki kadın hastanın el eklemlerinde geri dönüşü olmayan deformasyon (sedefe bağlı artrit semptomu):
35 yaşında şiddetli psoriyatik eritroderma geçiren erkek hastanın eli:
Maalesef bize çok geç başvuran 27 yaşında bir erkek hasta (hayatını kaybetti):


Türkiye'de sedef hastalığına yakalananların tedavisi için ne yapılıyor?

Doğruyu söylemek gerekirse, koordine bir şekilde harcanan çaba yetersiz ve sedef tedavisinin geliştirilmesine yönelik çalışmaların büyük bölümü tıbbi araştırma merkezlerinde çalışan hekimler tarafından yapılıyor. Hastanelerin çoğunun herhangi bir araştırma programı yok ve sedefi sadece geleneksel yollarla tedavi ediyorlar ve bu da bazen etkisiz kalabiliyor.
Cilt Vakfı Kliniği ve kişisel olarak ben değişim yaratıp hastalarımıza yardımcı olabilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Kaynaklarımız kısıtlı olmasına rağmen, ülke genelinde bu hastalığın tedavisi ile ilgili durumu iyileştirmek için büyük çaba harcıyoruz. Kısa süre önce uluslararası "Anti-Psoriasis" projesine katılmak için bir Sözleşme imzaladık. Bu sayede proje kapsamında geliştirilen "Psorifix against psoriasis" adlı ilk ilaca erişimimiz oldu. Bu, şu anda sedef tedavisi için etkili ve gerçek tek ilaç.

Gerekli testlerden geçti mi? İlacın etkililiğini kanıtlayan nedir?

"Psorifix against psoriasis" sedef belirtilerini yok edip, cildi iyileştirerek olguların %93'ünde fayda sağlıyor. Ayrıca, bağışıklık sisteminin yeniden çalışmasını sağlayarak adeta hastalığın nedenini yok eder. Yani, krem cildinizin normal görünmesini sağlar ve hastalığın nedenini ortadan kaldırarak nüks etmesini engeller.
Bu, şu anda sedef hastalığına karşı küresel piyasada bulunan en etkili ilaç. Buna alternatif olabilecek tek şey, özel ihtisas hastanelerinde kapsamlı tedavi seanslarından geçmek. Ancak, yüksek fiyatlar bu tür tedavileri insanların çoğu için erişilemez kılıyor. "Psorifix against psoriasis" ise fiyat olarak 40-50 kat daha ucuz olmasına rağmen, en az bu tedaviler kadar etkili.

Sanıyorum okuyucularımızın birçoğu "Psorifix against psoriasis" adlı ilacı nereden alacaklarını bilmek isteyecektir.

Mevcut durumda, etkililiğinden dolayı ilaç büyük rağbet görüyor. Önceleri yerel pazarda bulunmuyordu, çünkü "Anti-Psoriasis" projesinde yer alan ülkeler ilacın tamamını kendilerine alıyorlardı. Biz projeye katıldıktan sonra, "Psorifix against psoriasis" ilacını Türkiye'den tedarik etmek de mümkün hale gelmiş oldu.
Herkes şu anda sipariş verebilir ve kremi kişisel kullanım için satın alabilir. Ürün posta veya kurye ile teslim ediliyor (ödeme teslimat sırasında yapılıyor). Kremin uygulanması için herhangi bir ek yardım gerekmiyor. Dolayısıyla, ilaç herkes tarafından kullanılabilir.

Erhan Bey, röportaj için teşekkür ederiz. Veda etmeden önce okuyucularımıza söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Şunu söylemek isterim ki, herkes sağlığına dikkat etmeli. Sedef çok tehlikeli bir hastalık. Bundan dolayı çok geç olmadan tedaviye başlanması çok önemli. Düşünsenize, SEDEFTEN ŞU ANDA, BURADA KURTULABİLİRSİNİZ! Böyle bir fırsatı kaçırmak hayal kırıklığına uğratan bir şey olmaz mı?
Not: Dr. Erhan Bey web sitemizin ziyaretçileri için özel bir seçenek sunulmasını temin etti; buna göre "Psorifix against psoriasis" adlı ilacı ek %50 indirimle sipariş edebilirsiniz.
Röportaj Eren ÖZTÜRK tarafından yapılmıştır.
Yorumlar
Ceylin K. 20.06.2017
Kremi sipariş ettim. 4 haftalık kullanımın ardından kendimi tamamen sağlıklı hissediyorum! Oysa 5 senedir sedef hastasıydım.
Cem 20.06.2017
Çok teşekkürler! Yaşadığım yerdeki hastanede dermatolog yok. Aile hekimimden de hiçbir fayda göremedim. Bir gün bu ilaçla karşılaştım ve sipariş ettim. Oldukça ucuz ve inanılmaz etkili! Tekrar teşekkürler!
Nilgün 20.06.2017
Düzenli olarak dermatologa gidiyordum. Ama bana hiç faydası dokunmuyordu. Cildim sürekli kötüleşiyordu ve eklemlerim ağrımaya başlamıştı. Bir arkadaşım "Psorifix against psoriasis" hakkında beni bilgilendirdi. Doğruyu söylemek gerekirse, söylediklerine güvenmedim. Ama yine de sipariş verdim. Bir ay kullandıktan sonra bacaklarımın ağrısı kesildi. Şu anda kremi kullanmaya başlayalı yedi hafta oldu ve cildim gittikçe berraklaşıyor. Sanıyorum birkaç hafta içinde hastalıktan eser kalmayacak! :)
Demet 21.06.2017
Geri bildiriminiz için teşekkür ediyorum. Ben de kremi sipariş ettim. Umarım yardımcı olur.
Mert 21.06.2017
Kremi ben de sipariş ettim. Bir haftada teslim edileceği taahhüt edildi (Urfa'da yaşıyorum). Dolayısıyla halen beklemedeyim.
Simge 22.06.2017
Bu kremi Türkiye'de alabilmemize vesile olanlara teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Sanırım sedefi tedavi etme ihtimali olan her şeyi denedim. Sadece Psorifix against psoriasis gerçek anlamda işe yaradı! Çok teşekkür ederim!
Sevim Vatansever 23.06.2017
Psorifix'i bir süre önce televizyonda gördüm. Sedef için mevcut olan en iyi ilacın sonunda satışa sunulduğunu söylüyorlardı.
Ela 23.06.2017
Daha önce söylenenlere katılıyorum. Gerçekten işe yarayan tek ilaç! Kullanmaya başlamadan önce dermatologum birtakım merhemler önermişti, ama bunlar durumu daha da kötüleştirdi. Bu kremse gerçekten iyi geldi!
Ceren 24.06.2017
İndirimli olması süper! Bende de sedef hastalığı var, dolayısıyla kremi ben de sipariş ettim. Umarım iyi gelir )
Ayfer 24.06.2017
Bu dümen olmasın? Neden sadece internet üzerinden satılıyor?
Helin Deveci 24.06.2017
Helin, herhalde röportajı tam olarak okumadın. İnternetten satılıyor, çünkü aksi takdirde eczaneler saçma sapan fiyatlardan satarlar. Ayrıca, teslimatta ödeme seçeneği de var; yani ödemeyi yapmadan önce alacağınız şeyi inceleyebilir ve kontrol edebilirsiniz. Dahası, günümüzde giysiden beyaz eşya ve mobilyaya kadar her şey internetten satılıyor.
Ayfer 24.06.2017
Sitede kapıda ödeme seçeneğini fark etmedim. Doğruysa endişelenecek bir şey yok ) Şimdi sipariş vereceğim.
Demet 25.06.2017
İlginç söyleşi için teşekkürler!
Ceren 25.06.2017
Ben de tavsiye ediyorum. En son üç yıl önce böyle iyi hissetmiştim! Artık yüzümü insanlara göstermekten korkmadığım için ne kadar mutlu olduğumu hayal dahi edemezsiniz :)
Selcan 26.06.2017
Ben de kocam için sipariş ettim; üç yıldır sedef rahatsızlığı vardı. Yalnızca bir hafta sonra sonuçlar ortaya çıkmaya başladı. Şu anda yüzü resmen parlıyor ve çok mutlu. Önceki kasvetli yüzünden o kadar farklı ki...
Adem Temizkanoğlu 27.06.2017
Bu ipucu için teşekkürler! Devlet hastaneleri çok kalabalık ve yetersiz, özel hastaneler ise çok pahalı. Kremi almayı dört gözle bekliyorum!
Selma 28.06.2017
Tüm yorumları okudum ve anladım ki sipariş vermeliyim!

,psoriasis natural treatment ,natural cure for psoriasis ,how to cure psoriasis naturally ,palmoplantar psoriasis ,natural cure psoriasis ,how to cure psoriasis naturally ,psoriasis natural treatment ,natural cure for psoriasis ,psoriasis vulgaris ,

Comments